Витамини и/или минерални соли – част I


След прочитането на тази информация за витамините и минералните соли, колкото и да са ми безвкусни вече плодовете и зеленчуците ще започна да си осигурявам дневното нужно количество. Вярно е, че организмът може сам да се справя с проблемите в него, но ... е добре и аз да се погрижа за себе си.

Правилното хранене е важно и с интерес ще продължа да чета заедно с теб какво е написано в ХРАНА И ХРАНЕНЕ - в  книгата на 

ПРИРОДОЛЕЧЕНИЕ И ПРИРОДОСЪОБРАЗЕН ЖИВОТ
БЪЛГАРСКА НАРОДНА МЕДИЦИНА

Информацията за витамините и минералните соли ще я разделя в две поредни статии поради големия обем.




     Витамините са жизненонеобходими за нормалната дейност на човешкия организъм. Повечето от тях се набавят с храната. Известна част се изготвя в организма. Когато не се налага приемането на по-големи дози витамини, те трябва да се приемат със съдържащите ги естествени продукти, храни, а не в готова лекарствена форма. Този начин на приемане е по-природосъобразен и отговаря повече на духа на народната медицина. Витамините регулират обменните процеси, благоприятно влияят върху нервната система, върху дейността на жлезите с вътрешна секреция, засилват имунитета, като повишават работоспособността на организма и устойчивостта му срещу инфекциите, т. е. играят предпазна роля. Нуждата от витамини значително нараства при усилен физически труд, ниски температури, бременност, заболяване и пр. При такова състояние е необходимо човек да получава по-големи количества витамини.

Недостигът или липсата на витамини в храната предизвикват заболявания - хиповитаминоза и авитаминоза.

     Витамин А осигурява нормален растеж на покриващите тялото клетки и повишава устойчивостта на лигавиците срещу инфекции. Той предпазва роговицата на очите от увреждания и нощна слепота. Повече витамин А трябва да се взема при хиповитаминоза и авитаминоза А, наранявания, изгаряния и измръзвания, когато болното място недобре и ненавреме зараства, при туберкулоза и други инфекциозни заболявания с поражение на лигавиците (бронхит, грип и др.), при възпалителни заболявания на храносмилателния канал, на очите и пр.
Витамин А се съдържа в следните храни: рибено масло, моркови, пресни зеленчуци (домати, салата, лапад, киселец, спанак, лобода, чушки), черен дроб, бъбреци и пр. В тези продукти витамин А се намира във вид на провитамин А - каротин. Човек приема витамин А с растителните и животинските мазнини, яйцата, млякото, сиренето, кашкавала, месото, зелето, корените, гулиите, доматите и др. За доброто всмукване от червата на каротина, намиращ се в зеленчуците и плодовете, заедно с тях трябва да се приема и известно количество мазнини, понеже както свободният витамин А, така и каротинът е масторазтворим, а не водоразтворим, и се всмуква от чревната лигавица с помощта на мазнини.

     Витамин Bt регулира дейността на нервната система и храносмилателния канал, участвува в обмяната на въглехидратите. При много заболявания - неврози, полиневрита, невралгии, неврити, дистрофии, заболявания на храносмилателния канал, различни инфекции, бери-бери и др., витамин В; трябва да се приема в по-големи дози, което може да се постигне, като се взема бирена мая, суха бирена мая, хлебна мая, черен дроб, чернодробен екстракт, отвара от пшеница, яйца, мляко, масло, месо, ябълки, круши, цвекло, картофи, моркови и други плодове и зеленчуци.
     Отвара от пшеничени трици се приготвя, като 200 г се заливат с
1 л кипяща вода и се варят в продължение на 2 часа, след което се прецеждат през марля. От тази отвара може да се получи доста вкусна слизеста супа чрез прибавяне на 100 г мляко и 5 г масло.

     Витамин В2 регулира и участвува в редица обменни процеси на клетките. Недостигът му предизвиква поражение на периферните нерви, кожата и лигавиците. Той има благоприятно въздействие при хиповитаминоза и авитаминоза В2, при различни видове анемия, полиневрита, паркинсонизъм и сърдечна недостатъчност. За лечение на тези заболявания народната медицина препоръчва да се употребяват храни, които съдържат витамин В2: черен дроб, месо, риба, мляко и млечни произведения, бял дроб, език, отвара от трици, картофи, зеле, моркови, цвекло и др.

     Витамин В3 се намира в черния дроб и чернодробните екстракти, в някои плодове и зеленчуци.

     Витамин В4 е предпочитано средство за профилактика и лечение на чернодробни заболявания. Нашата народна медицина винаги е препоръчвала при чернодробни заболявания да се употребява прясна, несолена извара, понеже тя съдържа аминокиселината метионин, от която организмът си изработва този витамин.

      Витамин РР се съдържа в дрождите, черния дроб и други вътрешни органи. Недостигът му причинява болестта пелагра с поражения на кожата на откритите телесни части, нервни и психични смущения. Намира се още в месото, млякото и млечните произведения, хляба, картофите, цвеклото, лука, доматите, прасковите, кайсиите, гроздето, гъбите и други плодове и зеленчуци.

     Витамин В6 по въздействие е близък до витамините В2 и PP. Регулира функциите на нервната система и органите на храносмилането. Оказва благоприятно влияние при упорити повръщания на бременни. Среща се в продуктите, в които се намират и другите витамини от групата В.

      Уважаеми читателю,

      Благодаря ти за отделеното време над тази статия! Тя е написана за теб и всички читатели на блога с идеята да е от полза, като си припомним за безценното наследството оставено ни от Петър Димков - Лечителя. Ще съм ти благодарна, ако решиш да я подкрепиш като я споделиш в социалните мрежи или на твои приятели, за които решиш, че е полезна. За мен е важно твоето мнение по темата от статията, и ще се радвам да го споделиш в коментарите по-долу.

      Очаквай следващата статия на тема „Здраве” , в която заедно с теб ще разлистим книгата на  Петър  Димков – Лечителя 

ПРИРОДОЛЕЧЕНИЕ И ПРИРОДОСЪОБРАЗЕН ЖИВОТ 
БЪЛГАРСКА НАРОДНА МЕДИЦИНА

Статията не е спонсорирана.
Следи всички публикации за Health / Здраве ТУК

Коментари