Как се приготвят лекарства от билки


Аз не обичам да пия лекарства. Когато не ми е добре винаги се питам - искам ли да посегна към тях или първо да пия това, което аз си знам. 

Тази статия ще стане малко дълга, но разказва начините на приготвяне на лекарства от билки, така както са описани в книгата на

ПРИРОДОЛЕЧЕНИЕ И ПРИРОДОСЪОБРАЗЕН ЖИВОТ БЪЛГАРСКА НАРОДНА МЕДИЦИНА



Приготвяне на прахове

     Праховете се приготовляват от добре изсушени корени, листа и семена на лечебни растения. Най-напред се счукват в хаван, а после се пресяват през гъсто сито. Едрият прах може да се пази за приготвяне на отвари, а дребният служи за вътрешна употреба и за приготвяне на мехлеми. По-добре е прахът да се приготвя тогава, когато е нужен. С прах от лековити билки (при условие, че са събрани от здрави хора) може да се посипе храната, както със сол и пипер.

Приготвяне на настойки (тинктури)

     За настойките е необходим винен спирт 60°. В него се потопяват части на растението и се оставят да киснат на топло място няколко дни. Спиртът в билколечението трябва да се прилага само тогава, когато частите на растението са смолисти и не се разтварят във вода, а само в спирт.

Приготвяне на отварки

     Отварките са водни извлеци от лековити билки. Корените, корите, дървесината, семената (ленено или от дюли, салеп и др.) се заливат първоначално със студена вода, в която трябва добре да се накиснат. След това водата се загрява до кипване и се вари според дадените по-долу указания 10-30 минути. След това се прецежда.

     Всички горчиви билки се варят 10-15 минути; отварката се оставя да се утаи, прецежда се и се пие студена сутрин, обед и вечер преди ядене по една кафена или малка винена чашка. Обикновено от тези билки се взимат по 2 супени лъжици за 1/2 л вода.

     Всички не горчиви билки се варят 5-10 минути; отварката се оставя да се утаи, прецежда се и се пие студена или топла сутрин, обед и вечер 15 минути преди ядене по една винена или водна чаша. Обикновено от тези билки се взимат по 2 супени лъжици за 1/2 л вода.

     Ароматичните билки (липов цвят, лайкучка и др.) обикновено само се попарват и се оставят да киснат 30-60 минути. Отварката се пие топла като чай със захар, сладък корен, мед, ляна захар (небетшекер).

     Корените на дилянката (валериана) само се попарват и киснат във вода няколко часа. Пие се преди ядене сутрин и обед, а вечер – след ядене 1-2 часа преди лягане.

     Корените на други билки (коприва, къпина, репей и др.) се варят, докато отварката остане наполовина.

Приготвяне на мехлеми

     Мехлемите се приготвят така: на слаб огън се разтопява вазелин, оставя се малко да изстине и след това, като се разтрива постоянно, се прибавят нужните лечебни средства, счукани на прах. Ако мехлемът стане много гъст, налива му се малко дървено масло (зехтин), ако е много рядък, прибавя се восък. Мехлемите трябва да се пазят на прохладно място в добре затворени съдове.

Общи правила при билколечението

     Пиенето на отварките не трябва да става насила. Отварките са за предпочитане пред праховете, тъй като при тяхното приготовление чрез топлината се обезвреждат евентуалните микробни замърсители.

     При билколечението е в сила правилото, че многото невинаги помага, защото 3-5 билки, майсторски подбрани, са често многократно по-полезни от една претрупана рецепта.

     Уважаеми читателю,
     Благодаря ти за отделеното време над тази статия! Тя е написана за теб и всички читатели на блога с идеята да е от полза, като си припомним за безценното наследството оставено ни от Петър Димков - Лечителя. Ще съм ти благодарна, ако решиш да я подкрепиш като я споделиш в социалните мрежи или на твои приятели, за които решиш, че е полезна. За мен е важно твоето мнение по темата от статията, и ще се радвам да го споделиш в коментарите по-долу.

     Очаквай следващата статия на тема „Здраве” , в която заедно с теб ще разлистим книгата на  Петър Димков – Лечителя 

ПРИРОДОЛЕЧЕНИЕ И ПРИРОДОСЪОБРАЗЕН ЖИВОТ БЪЛГАРСКА НАРОДНА МЕДИЦИНА

Статията не е спонсорирана.
Следи всички публикации за Health / Здраве ТУК

Коментари